Menu Close

Ar darželius pasieks ekologinių ūkių produktai?

Birželio d. Ukmergėje, vaikų lopšelyje-darželyje „Žiogelis“ vyko Seimo Kaimo reikalų komiteto išvažiuojamasis posėdis „Ekologiško maisto tiekimas viešojo maitinimo įstaigose“.

Pirmoji gyvenimo mokykla

Vaikų lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorės pavaduotoja ugdymui Vida Dalė Jankūnienė svetingai sutiko svečius, aprodė darželio aplinką bei pristatė darželio organizuojamas ekologines iniciatyvas. Darželio auklėtiniai sodina kriaušes, obelis, šilauoges, neseniai darželyje įkurdintas ir sliekynas su Kalifornijos sliekais. Darželio teritorijoje puikuojasi ne tik lysvės, kuriose auginamos mėtos, topinambai, melisos, gelsvės ir kiti prieskoniniai augalai, bet ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos padovanotas šiltnamis, kuriame stiebiasi pomidorai.

„Darželis-tai pirmoji gyvenimo mokykla, todėl stengiamės, kad vaikai suprastų kas yra ekologiškas maistas, kaip jis atkeliauja iki pietų stalo. Daug dėmesio skiriame patirtiniam vaikučių ugdymui tiesiogiai prisiliečiant prie gamtos, žemės, pačių vaikų auginamų ir puoselėjamų daržovių. Darželio planuose dar ne viena inovatyvi iniciatyva, siekiant populiarinti ekologinį vaikų ugdymą“, – pasakojo V.D. Jankūnienė.

Seimo nariai palaikė iniciatyvą

Po trumpos ekskursijos po darželio teritoriją vyko diskusija apie ekologiško maisto tiekimą ikimokyklinio ugdymo įstaigoms Ukmergės rajone.

Ekologinio maisto tiekimo iniciatyva pilotinio Žemės ūkio ministerijos projekto pagalba startavo dviejuose Ukmergės darželiuose – „Žiogelis“ ir „Nykštukas“. Kaip informavo Žemės ūkio viceministras Darius Liutikas, ministerija ne tik morališkai, bet ir finansiškai palaikė ir ateityje numato palaikyti sveiko ir kokybiško maisto tiekimą ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, tačiau laukia iniciatyvų ir siūlymų dėl sistemos tobulinimo ir iš pačių ūkininkų.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, komiteto nariai Algimantas Salamakinas ir Aurimas Gaidžiūnas vienbalsiai pripažino, kad iniciatyva yra sveikintina, ir jei reikia keisti kokius teisės aktus, kad sudaryti palankias sąlygas kokybiškiems lietuviškiems produktams patekti ant darželinukų stalų – jie pasirengę pagelbėti ir inicijuoti reikiamas pataisas.

Nelengvi pirmieji iniciatyvos žingsniai

Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas užsiminė, kad iniciatyvos pradžioje savivaldybė susidūrė su viešųjų pirkimų sistema, vieną iš pirkimų net teko nutraukti. Tačiau gauti rezultatai ir vaikų bei jų tėvų teigiami atsiliepimai apie sveiką ir gardų ekologinį maistą tikrai atpirko įdėta nelengvą darbą.

Kaip informavo Vaidotas Kalinas, didžiausia problema buvo išaugusios kainos – vaikų grupei iki 3 metų produktai pabrango 89%, vyresnei ikimokyklinei grupei maistas pabrango net 101%. Tokį kainų pakilimą, pasak jo, visų pirmą lemia logistikos kaštai. Žemės ūkio ministerija skyrė kiekvienam darželiui po 10 tūkst. eurų, o rajono savivaldybė darželiui skyrė dar iki 7 tūkst. eurų. Siekiama, kad ekologiški produktai užimtų 92% visų maisto produktų vaikų maitinime.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos siūlymai

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininkas Saulius Daniulis siūlė, kad viešajam sektoriui skirtiems ekologiškiems produktams nebūtų taikomas pridėtinės vertės mokestis (PVM). Tokia sistema sėkmingai taikoma Kopenhagoje. „Danija sukuria didžiausią pridėtinę vertę chemizuotame ūkyje, o viešasis maitinimas yra 90 proc. ekologiškas“, –  faktus dėstė LEŪA pirmininkas S. Daniulis. Tarp tų 90 proc., net 80 proc. sudaro daniškos prekės. S. Daniulis akcentavo, kad prie sveiko, kokybiško ir ekologiško maisto palaikymo iniciatyvos turėtų prisidėti ne tik Žemės ūkio ministerija, bet ir Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto, Aplinkos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Vieningas palaikymas

Posėdžio dalyviai vieningai sutarė, jog šalyje reikia kurti sistemą, kuri skatintų ekologiškų ir vietinių maisto produktų vartojimą. Ekologiški ir vietiniai maisto produktai turėtų atsirasti ne tik ant kiekvienos ikimokyklinio ugdymo įstaigos auklėtinių stalo, bet ir kitose viešojo sektoriaus įstaigose (mokyklose, ligoninėse, slaugos namuose ir kt.).

Pasak Klavdijos Stepanovos, trumposios maisto tiekimo grandinės ir susivieniję vietos ūkininkai būtų puiki išeitis vengiant didelių logistikos centrų ir kokybiškų maisto produktų pabrangimo.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas akcentavo, kad tokios trumposios tiekimo grandinės yra visapusiškai naudingos – kokybiškas ir sveikas maistas, sveika auganti jaunoji karta, ne rik moralinė, bet ir materialinė nauda ūkininkams. „Sveikata – brangiausias turtas ir tai reikia saugoti, to nei nupirksi, nei parduosi, sveikatą reikia tausoti nuo jaunų dienų“, – tokiais žodžiais posėdį užbaigė A. Stančikas. Jis patikino, kad iniciatyva yra sveikintina, o klausimai ir problemos bus toliau svarstomos ir sprendžiamos.

Žemės ūkio rūmų atstovai, dalyvavę posėdyje pažymi, kad ugdant ateities vartotoją ypač svarbu apie maitinimosi ekologiškais produktais privalumus supažindinti jau nuo darželio. Kaip rodo pažangių šalių patirtis, taikant šią praktiką dažnai vaikai tampa savo tėvų mokytojais ir padeda keisti nusistovėjusias šeimos maitinimosi tradicijas. Dėl tokio proceso besiplečiantis ekologiškų produktų vartotojų ratas skatina ūkininkus gaminti ekologiškus produktus. Siektina, kad vietos ūkininkai aprūpintų maistu ne tik darželius, bet ir mokyklas, ligonines, kitas viešojo sektoriaus įstaigas.

Šaltinis: Zur.lt

Skip to content